Testování RT-PCR a antigenní metodou
Potvrzení o výsledku RT-PCR testu v českém a anglickém jazyce
Aktuálně k testování
Informace k testování zaměstnanců společností sídlících v ČR na přítomnost onemocnění covid-19 prostřednictvím POC antigenních testů, hrazených z veřejného zdravotního pojištění, je k dispozici zde.
Seznam antigenních testů, pro které vydalo Ministerstvo zdravotnictví výjimku podle § 4 odst. 8 nařízení vlády
č. 56/2015 Sb., je z dispozici zde.
Pro osoby, které přijíždějí do Německa, platí povinnost mít u sebe lékařské potvrzení či výsledek testu na SARS-CoV-2 osvědčující, že daná osoba není nakažená již při vstupu na území Německa a předložit jej na požádání příslušným orgánům (testování musí být provedeno nejvýše 48 hod. před příjezdem a doklad o něm musí být v německém, anglickém či francouzském jazyce, doklad je třeba uchovat a na výzvu předložit po dobu 10 dnů od příjezdu). Německo uznává i antigenní testy. Obecně platí, že jeden test týdně je zdarma v ČR (v rámci plošného antigenního testovaní), další testy zajistí Německo. Potvrzení je bezplatné.
Více informací na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Informace ke karanténním opatřením jednotlivých spolkových zemí
(v německém, anglickém a francouzském jazyce)
Více informací naleznete na webových stránkách:
Generálního konzulátu ČR v Drážďanech,
Generálního konzulátu ČR v Mnichově.
Antigenní testování
Otestovat se mohou nechat všechny osoby, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice. Na odběrovém místě předloží průkaz pojištěnce nebo náhradní doklad. Pojištěnci se mohou nechat otestovat opakovaně, avšak nejvýše 1× za 3 dny. Nejedná se o jednorázovou akci jako v jiných zemích.
Vyšetření se neprovádí u osob, u kterých uplynulo méně než 90 dní od prvního pozitivního výsledku PCR testu, a u osob, kterým byl v posledních 3 dnech proveden PCR test nebo antigenní test s negativním výsledkem.
Upozorňujeme, že preventivní antigenní testování není primárně určeno pro symptomatické pacienty (tj. osoby s příznaky onemocnění covid-19) nebo pro osoby v karanténě. I nadále platí, že osoby s příznaky onemocnění kontaktují svého praktického lékaře, který indikuje potřebné vyšetření nebo vystaví žádanku na PCR test. Osoby v karanténě musí 5. – 7. den absolvovat PCR test, který indikuje praktický lékař nebo krajská hygienická stanice.
Kde se provádějí antigenní testy?
Testování probíhá ve dvou sítích, které jsou dle potřeb posilovány:
- síť antigenních odběrových center (AOC) v již provozované páteřní síti odběrových míst v jednotlivých krajích,
- u praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří se do testování zapojují.
K posílení odběrových center a míst jsou využity mobilní odběrové týmy Armády ČR a Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR).
Centrální rezervační systém
Pro řízení kapacit a usnadnění testování pro občany je spouštěn Centrální rezervační systém. Do 16. prosince 2020 probíhá připojování jednotlivých odběrových míst na rezervační systémy, což umožní:
- poskytnout přístup k rezervaci testu z jediného místa,
- poskytnout přehled o vytížení AOC formou portálu,
- umožnit předvyplnění údajů z domova a zrychlit tak vyplnění e-Žádanky na AOC.
Zapojení praktičtí lékaři a ambulantní specialisté
Na síť antigenních odběrových center navazuje sekundární síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb (praktičtí lékaři, ambulantní specialisté…), kterým je od pojišťoven hrazen výkon odběru. To znamená, že lidé mohou kontaktovat svého praktického lékaře, ambulantního specialistu např. svého zubaře k provedení odběru. Bližší informace najdete na webu Sdružení praktických lékařů a iniciativy Lékaři pomáhají Česku.
Materiály ke stažení:
- Antigenní test na covid-19: můj výsledek je negativní
- Antigenní test na covid-19: můj výsledek je pozitivní
- Potvrzení o zaměstnání pedagogického pracovníka
- prezentace Systém dobrovolného testování antigenními testy
- leták Dobrovolné testování pro všechny pojištěnce v ČR pomocí antigenních testů
- Algoritmus použití a interpretace antigenního testu v detekci nemoci covid-19 pro dobrovolné testování pojištěnců ČR
- Algoritmus použití a interpretace antigenního testu v detekci nemoci covid-19 pro dobrovolné testování pedagogických pracovníků
- Návod na používání a interpretace výsledků antigenního testu pro detekci viru SARS-CoV-2 (covid-19) ve výtěru z nosohltanu
- Algoritmus použití a interpretace antigenního testu v detekci nemoci covid-19 pro zařízení dlouhodobé lůžkové péče, poskytovatele sociálních služeb v zařízeních domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatele sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě platný od 2. 11. 2020
- Algoritmus a interpretace antigenního testu v detekci nemoci covid-19 pro všeobecné praktické lékaře a praktické lékaře pro děti a dorost platný od 2. 11. 2020
Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví k antigennímu testování