Šíření onemocnění a léčba

Jaká je léčba tohoto onemocnění?
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit.

Existuje již vakcína proti nákaze? 
V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění. Na vývoji a distribuci nové vakcíny se pracuje. Klinické studie účinnosti a bezpečnosti trvají vždy minimálně několik měsíců, většinou až roky. U stávající pandemie bude snaha to maximálně urychlit. Izraelští vědci očekávají bezpečnostní data ke své vakcíně do 3 měsíců. Léky budou možná ještě dříve, pokud se tedy skutečně prokáže, že má jejich nasazení smysl.

Jak se chovat u lékaře? 
Pokud netrpíte jiným druhem onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nechoďte za ním osobně, ale kontaktujte jej telefonicky. Pokud musíte jít osobně za lékařem, dodržujte příslušná opatření. Nejdůležitější je, aby nemocní dodržovali respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání, používání jednorázových kapesníků, a také hygienu rukou. Dále je nutné nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest.Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Mohu jít k lékaři osobně?
Ano, pokud však máte jakékoliv podezření na nákazu koronavirem, kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky a domluvte s ním další postup. Rozhodně nepodceňujte význam preventivních prohlídek a léčbu chronických nemocí.

Kolik má ČR k dispozici infekčních lůžek?
Celkem je možné využít přes 1000 lůžek na infekčních odděleních po celé České republice. Mezi nimi je specializované pracoviště Nemocnice na Bulovce. Dále lze aktivovat specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně. Pokud by tyto kapacity byly překonány, tak bude aktivováno zařízení či více zařízení, které se primárně nevěnují péči o infekční pacienty, a budou upravena za tímto účelem.

Může ibuprofen zhoršit zdravotní stav při koronaviru?
V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy, že by ibuprofen zhoršoval průběh infekce COVID-19. Pokud se při onemocnění COVID-19 objeví horečka a bolesti (např. svalové), lékař nebo lékárník může doporučit různé možnosti léčby k úlevě od potíží. Mezi ty patří paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky, tedy právě i ibuprofen. Každá z těchto léčivých látek má svůj dobře známý bezpečnostní profil a liší se v některých přínosech i rizicích léčby. Více najdete ve vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Volba léku při nachlazení je vysoce individuální. Ibuprofen je kontraindikován u mnoha pacientů, například s vředovou chorobou nebo užívající léky na ředění krve. Jiné kontraindikace platí pro užívání paracetamolu (pacienti s jaterními potížemi, cirhózou, alkoholici aj.). Další kontraindikace mají léky s obsahem acetylosalicylové kyseliny nebo diklofenaku. O tom, jaký lék je pro vás vhodný, se prosím poraďte se svým lékařem či lékárníkem.

Jaký je průběh nemoci COVID-19?
Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), nasbíraných pouze na základě případů z Evropy, zažívá 80 procent nakažených mírný průběh nemoci. Těžkými příznaky trpí 14 procent lidí a šest procent kritickými. Tito lidé, zejména staří a jinak nemocní, mohou trpět zánětem plic a velmi špatně se jim dýchá, proto často potřebují plicní ventilaci. Množství lidí, kteří mohou na onemocnění zemřít, se často liší podle toho, jak je daná populace stará. Zatímco riziko úmrtí pro nakaženého člověka mladšího 40 let je asi 0,2 procenta, nad 60 let už je to 3,6 procenta a nad 80 let bezmála 15 procent.

K čemu jsou umělé plicní ventilátory? Máme jich dostatek?
V Itálii se problém násobí nedostatkem lůžek s umělou plicní ventilací. České zdravotnictví těchto lůžek zatím dost, stačila by pro 2500 nemocných. Ventilace je klíčová pro přežití asi pětiny nemocných s nejtěžším průběhem nemoci.

Jak je to s nebezpečností COVID-19 u transplantací?
U respiračních virů, kam patří i COVID-19, není známo, že by se přenášely implantací, transplantací, infuzí nebo přenosem lidských buněk, tkání nebo buněčných či tkáňových produktů. U možných dárců probíhá běžně kontrola klinických známek infekce. Pacienti po orgánové transplantaci jsou však ohroženi koronavirem více než osoby s normální imunitou. Další informace najdete na webu IKEM.

Chtěl bych darovat krev, ale nevím, jestli nyní neplatí nějaká omezení. Můžu darovat krev?
Na základě informací o COVID-19, které máme v současné době k dispozici, je doporučováno zdržet se dárcovství krve po dobu 28 dní od odjezdu z rizikové země, od kontaktu s osobou s diagnózou onemocnění nebo podezřením na onemocnění COVID-19, a také po dobu alespoň 28 dní po zmírnění příznaků po potvrzeném onemocnění COVID-19. Transfuzní stanice mohou tyto informace vyžadovat při vyhodnocování anamnézy od možných dárců krve. Nařízená karanténní opatření se nevztahují na činnost zařízení transfuzní služby a darovat krev je přes veškerá epidemiologická opatření nadále žádoucí. Doporučujeme přečíst si také tento článek.

Jsou pacienti, kteří se již jednou na koronavirus vyléčili, proti další nákaze imunní?
Zatím nejsou ověřené výsledky výzkumu. V Japonsku a Číně se však již objevily případy ve kterých se i vyléčení lidé znovu nakazili.

Kam se mohu obrátit s dalším odborným dotazem? 
Využijte naši virtuální sestru Anežku, která vám najde informace k prevenci, léčbě, karanténě, cestování, zavedeným opatřením a dalším tématům. Pokud si s ní nebudete rozumět, může vás přepojit na živého operátora na lince 1212. S ním se můžete spojit v chatu, hlasovým hovorem nebo i videem. Anežka nyní čeká na váš dotaz. Klikněte na ikonu v pravém dolním rohu vaší obrazovky.