Očkování proti onemocnění covid-19

ambulantni_specialiste(1)
Očkovací místa
ockovani_krok1_registrace
Krok 1: registrace
ockovani_krok2_rezervace
Krok 2: rezervace

Aktuality

Od 4. ledna 2022 mohou očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování podstoupit osoby starší 18 let. Registrace probíhá vždy prostřednictvím centrálního rezervačního systému.
Posilovací dávka se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen. Aplikují se vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. V případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících.

Proč se nechat očkovat posilovací dávkou?

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 20. prosince doporučila udělit podmínečnou registraci vakcíně Nuvaxovid od společnosti Novavax.
Jde v pořadí již o pátou vakcínu proti onemocnění covid-19 a první proteinovou podjednotkovou vakcínu proti covid-19. Určená je k očkování osob starších 18 let. Zajímá vás více o této vakcíně?

Od 13. prosince se spustila registrace k očkování dětí ve věku 5 až 11 let.
Registrace probíhá prostřednictvím centrálního rezervačního systému.
U očkování je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho).

Od 29. listopadu je možné udělat předregistraci na posilovací dávku očkování proti covid-19 na adrese crs.mzcr.cz. Registrace se uvolní v den nároku na tuto dávku. Jakmile má vámi vybrané očkovací místo volnou kapacitu, přijde vám PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu.


Nejčastější otázky a odpovědi k certifikátům

Nejčastější otázky a odpovědi k očkování


Jak se k očkování přihlásit?

Centralni rezervacni system - Navod pro zajemce


Připravili jsme pro vás návod k registraci a rezervaci pro zájemce o očkování. Tento manuál pro vás budeme nadále aktualizovat, jak budou přibývat další skupiny, které se mohou hlásit k očkování.

Nehodí se vám termín očkování? Jak postupovat se dozvíte zde.

Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích na portálu crs.mzcr.cz.

Prvním krokem je registrace, na jejímž začátku vyplníte telefonní číslo. Dorazí vám SMS zpráva s ověřovacím kódem PIN 1. Po vyplnění tohoto kódu zadáte údaje o sobě (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, číslo a název své zdravotní pojišťovny) a vyberete místo, kde se chcete nechat očkovat.
Registrace k očkování probíhá prostřednictvím centrálního rezervačního systému: registrace.mzcr.cz.

Druhým krokem je rezervace. Ve chvíli, kdy se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte zvací SMS zprávu s kódem PIN2. Po zadání tohoto kódu provedete rezervaci termínu. Zvací SMS zpráva znamená, že očkovací místo má k dispozici volné dávky vakcíny.
Rezervaci termínu očkování je po registraci možné provést na odkazu: rezervace.mzcr.cz.
Rezervaci je nutné udělat do 48 hodin od obdržení PIN 2.
Bez zvací SMS není rezervace možná.

K samotnému očkování je třeba přinést občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Rezervace se týká termínu aplikace první dávky vakcíny. Termín druhé dávky systém přiřadí automaticky.

V případě, že jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám s registrací pomohl, můžete využít pomoci řady informačních linek, zřizovaných neziskovými subjekty či kraji. Krajské a obecní linky jsou určeny pro občany žijící v příslušném kraji či obci. Obrátit se můžete také na infolinku 1221.

Podrobnosti k očkování proti covid-19 v ČR jsou dostupné v metodickém pokynu pro očkovací kampaň.

Další informace a odpovědi na vaše otázky najdete také na portálu covid.gov.cz.

Očkovací místa

Očkovací místa jsou budována v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace.
Do očkování jsou zapojení i praktičtí lékaři, v tom případě probíhá očkování po domluvě s nimi a bez registrace přes centrální rezervační systém.

Na stránce ockoreport.uzis.cz najdete přehled kapacity očkovacích míst. Zjistíte, kolik osob je zaregistrovaných a čeká na rezervaci termínu očkování a kolik osob obdrželo zvací zprávu k rezervaci termínu za posledních 7 dní. U jednotlivých očkovacích míst vidíte, jakou vakcínou se očkuje, zda očkují děti či samoplátce, nebo zda se jedná o očkovací místo bez nutné předchozí registrace.

Kdo se může očkovat?

Registrovat k očkování se mohou již děti od 5 let.

U očkování osob v obou věkových kategoriích 5 až 11 a 12 až 15 let je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho). Děti ve věku 5 – 11 let se očkují vakcínou Comirnaty a očkování primárně probíhá v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, příp. ve vybraných očkovacích místech. Starší děti ve věku 12 – 17 let se očkují vakcínami Comirnaty nebo Spikevax.
Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.

Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno. Více informací najdete zde.

Očkování je dobrovolné. Zdarma se mohou nechat očkovat všechny osoby, které jsou přihlášené k veřejnému zdravotnímu pojištění v České republice.

Mají na očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění nárok i cizí státní příslušníci?

Informační letáky

Užitečné odkazy