Očkování proti onemocnění covid-19

ambulantni_specialiste(1)
Očkovací místa
ockovani_krok1_registrace
Krok 1: registrace
ockovani_krok2_rezervace
Krok 2: rezervace

Aktuality

Od 18. července 2022 se bude možné nechat naočkovat druhou posilovací dávkou.

  • Druhou posilovací dávku lze podat všem osobám ve věku od 18 let.
  • V současné době doporučujeme vakcinaci především osobám od 60 let a osobám od 18 do 59 let, které jsou zranitelné s ohledem na jejich zdravotní stav.
  • Očkování těchto skupin doporučujeme u Vašeho praktického nebo ošetřujícího lékaře, případě v síti očkovacích míst bez registrace.
  • Rezervace pro očkování přes systém crs.uzis.cz bude umožněna až od 15. srpna 2022.
  • Přeočkování bude prováděno mRNA vakcínami Comirnaty a Spikevax ve stejném dávkování jako u první posilovací dávky a je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Posilovací dávku lze podat také v režimu samoplátcovství.
  • O kontraindikaci k očkování vždy rozhoduje ošetřující lékař.
  • Na základě provedené aplikace posilovací dávkou bude vystaven digitální EU Covid certifikát bez omezené platnosti.

Jak se k očkování přihlásit?

Centralni rezervacni system - Navod pro zajemce


Připravili jsme pro vás návod k registraci a rezervaci pro zájemce o očkování. Tento manuál je pro registraci a rezervaci pro základní schéma vakcína a pro první posilovací dávku. Pro druhou posilovací dávku bude manuál dostupný v dohledné době.

Nehodí se vám termín očkování? Jak postupovat se dozvíte zde.

Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích na portálu crs.mzcr.cz.

K samotnému očkování je třeba přinést občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Rezervace se týká termínu aplikace první dávky vakcíny. Termín druhé dávky systém přiřadí automaticky.

V případě, že jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Pokud potřebujete poradit či pomoci s registrací k očkování, kontaktujte linku 1221.

Podrobnosti k očkování proti covid-19 v ČR jsou dostupné v metodickém pokynu pro očkovací kampaň.

Další informace a odpovědi na vaše otázky najdete také na portálu covid.gov.cz.

Očkovací místa

Na stránce ockoreport.uzis.cz najdete přehled kapacity očkovacích míst. U jednotlivých očkovacích míst vidíte, jakou vakcínou se očkuje, zda očkují děti či samoplátce, nebo zda se jedná o očkovací místo bez nutné předchozí registrace.

Kdo se může očkovat základní nebo posilovací dávkou?

Registrovat k očkování se mohou již děti od 5 let.

U očkování osob v obou věkových kategoriích 5 až 11 a 12 až 15 let je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho). Děti ve věku 5 – 11 let se očkují vakcínou Comirnaty a očkování primárně probíhá v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, příp. ve vybraných očkovacích místech. Starší děti ve věku 12 – 17 let se očkují vakcínami Comirnaty nebo Spikevax.
Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.

Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno. Více informací najdete zde.

Mají na očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění nárok i cizí státní příslušníci?

Zajímá vás více informací o jednotlivých vakcínách?
Doporučujeme navštívit stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Najdete zde shrnuté otázky a odpovědi k vakcínám ComirnatySpikevaxVaxzevriaJanssen a Nuvaxovid. Dozvíte se, jak vakcíny účinkují, zda se vakcínami mohou očkovat kojící či těhotné ženy, alergici apod.

Informační letáky

Užitečné odkazy