Očkování proti onemocnění covid-19

ambulantni_specialiste(1)
Očkovací místa
ockovani_krok1_registrace
Krok 1: registrace
ockovani_krok2_rezervace
Krok 2: rezervace

Aktuality

Po celé České republice vzniká řada míst, kde je možné se očkovat bez předchozí registrace. Na místa tak stačí pouze přijít. Jejich seznam najdete v reportu očkovacích míst.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila použití vakcíny Spikevax společnosti Moderna u věkové kategorie 12 až 17 let. Podrobnosti najdete v tiskové zprávě Státního ústavu pro kontrolu léčiv.Nejčastější otázky a odpovědi k certifikátům


Jak se k očkování přihlásit?

Centralni rezervacni system - Navod pro zajemce


Připravili jsme pro vás návod k registraci a rezervaci pro zájemce o očkování. Tento manuál pro vás budeme nadále aktualizovat, jak budou přibývat další skupiny, které se mohou hlásit k očkování.

Nehodí se vám termín očkování? Jak postupovat se dozvíte zde.

Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích na portálu crs.mzcr.cz.

Prvním krokem je registrace, na jejímž začátku vyplníte telefonní číslo. Dorazí vám SMS zpráva s ověřovacím kódem PIN 1. Po vyplnění tohoto kódu zadáte údaje o sobě (jméno, trvalé bydliště, rodné číslo, číslo a název své zdravotní pojišťovny) a vyberete místo, kde se chcete nechat očkovat.
Registrace k očkování probíhá prostřednictvím centrálního rezervačního systému: registrace.mzcr.cz.

Druhým krokem je rezervace. Ve chvíli, kdy se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte zvací SMS zprávu s kódem PIN2. Po zadání tohoto kódu provedete rezervaci termínu. Zvací SMS zpráva znamená, že očkovací místo má k dispozici volné dávky vakcíny.
Rezervaci termínu očkování je po registraci možné provést na odkazu: rezervace.mzcr.cz.
Rezervaci je nutné udělat do 48 hodin od obdržení PIN 2.
Bez zvací SMS není rezervace možná.

K samotnému očkování je třeba přinést občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Rezervace se týká termínu aplikace první dávky vakcíny. Termín druhé dávky systém přiřadí automaticky.

V případě, že jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami, a nemáte nikoho, kdo by vám s registrací pomohl, můžete využít pomoci řady informačních linek, zřizovaných neziskovými subjekty či kraji. Krajské a obecní linky jsou určeny pro občany žijící v příslušném kraji či obci. Obrátit se můžete také na infolinku 1221.

Pokud jste vážně nemocní a máte zájem o očkování, na stránce pacientských organizací se dozvíte, jak funguje registrace k očkování ve vašem případě.

Podrobnosti k očkování proti covid-19 v ČR jsou dostupné v metodickém pokynu pro očkovací kampaň.

Jak získat certifikát po 1. červnu?

Nejčastější otázky a odpovědi k očkování

Další informace a odpovědi na vaše otázky najdete také na portálu covid.gov.cz.

Očkovací místa

Očkovací místa jsou budována v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace.
Do očkování se postupně zapojují i praktičtí lékaři. Očkování probíhá po domluvě s nimi a bez registrace přes centrální rezervační systém.

Na stránce ockoreport.uzis.cz najdete přehled kapacity očkovacích míst. Zjistíte, kolik osob je zaregistrovaných a čeká na rezervaci termínu očkování a kolik osob obdrželo zvací zprávu k rezervaci termínu za posledních 7 dní.

Seznam vybraných očkovacích míst v krajích, na něž se lze obrátit v případě potřeby doočkování druhou dávkou očkovací látky Vaxzevria (dříve Astrazeneca) a Spikevax (dříve Moderna).
Tato očkovací místa jsou určena pro osoby, kterým byla první dávka aplikována buď v zahraničí nebo u poskytovatelů zdravotních služeb, kteří již danou očkovací látkou nedisponují. Očkovací látku Vaxzevria lze aplikovat jak osobám pojištěným v rámci veřejného zdravotního pojištění (pojištěncům), tak samoplátcům (tj. osobám nepojištěným v rámci veřejného zdravotního pojištění — registrace.mzcr.cz/samoplatci). Očkovací látku Spikevax lze aplikovat pouze pojištěncům.
Zájemci o druhé dávky mohou kontaktovat očkovací místo na uvedený e-mailový kontakt anebo využít linku 1221.

Kdo se může očkovat?

Registrovat k očkování se mohou osoby starší 12 let.

U očkování osob ve věkové kategorii 12 až 15 let je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho).
Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.

Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno. Více informací najdete zde.

Očkování je dobrovolné. Zdarma se mohou nechat očkovat všechny osoby, které jsou přihlášené k veřejnému zdravotnímu pojištění v České republice.

Mají na očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění nárok i cizí státní příslušníci?

Informační letáky

Užitečné odkazy