Očkování proti onemocnění covid-19

ambulantni_specialiste(1)
Očkovací místa
ockovani_krok1_registrace
Krok 1: registrace
ockovani_krok2_rezervace
Krok 2: rezervace

Aktuality

Od 1. března je možné se nechat naočkovat vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax. Všichni registrovaní budou o termínu očkování informováni prostřednictvím zvací SMS. Zájemci o očkování vakcínou Nuvaxovid se mohli od 1. února předregistrovat na očkovacím portále a registrace je i nadále možná přes centrální rezervační systém. Očkovat se můžete u praktických lékařů a v očkovacích centrech.

Od 15. února se zkracuje platnost očkovacích certifikátů na 270 dnů od dokončeného očkování. Certifikáty k posilovací dávce mají nadále neomezenou platnost.

Od 24. ledna mohou očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování podstoupit také děti starší 12 let. Registrace probíhá vždy prostřednictvím centrálního rezervačního systému.
Posilovací dávka se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen. Aplikují se vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, u osob ve věku 12 až 17 let pouze vakcína Comirnaty.
Očkování věkové kategorie 12 až 15 let probíhá primárně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost a na očkovacích místech, která to umožňují. Starší zájemci o očkování ve věku 16 až 17 let mohou navštívit libovolné očkovací místo.
V případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících.

Nejčastější otázky a odpovědi k testování a certifikátům

Nejčastější otázky a odpovědi k očkování


Jak se k očkování přihlásit?

Centralni rezervacni system - Navod pro zajemce


Připravili jsme pro vás návod k registraci a rezervaci pro zájemce o očkování. Tento manuál pro vás budeme nadále aktualizovat, jak budou přibývat další skupiny, které se mohou hlásit k očkování.

Nehodí se vám termín očkování? Jak postupovat se dozvíte zde.

Přihlášení k očkování probíhá ve dvou krocích na portálu crs.mzcr.cz.

K samotnému očkování je třeba přinést občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

Dle typu vakcíny proběhne očkování v jednom nebo ve dvou termínech. Rezervace se týká termínu aplikace první dávky vakcíny. Termín druhé dávky systém přiřadí automaticky.

V případě, že jste imobilní, kontaktujte svého praktického lékaře. Máte tak výjimku z registrace přes centrální rezervační systém, praktik se s vámi individuálně domluví, jak pro vás očkování zajistit.

Pokud potřebujete poradit či pomoci s registrací k očkování, kontaktujte linku 1221.

Podrobnosti k očkování proti covid-19 v ČR jsou dostupné v metodickém pokynu pro očkovací kampaň.

Další informace a odpovědi na vaše otázky najdete také na portálu covid.gov.cz.

Očkovací místa

Na stránce ockoreport.uzis.cz najdete přehled kapacity očkovacích míst. U jednotlivých očkovacích míst vidíte, jakou vakcínou se očkuje, zda očkují děti či samoplátce, nebo zda se jedná o očkovací místo bez nutné předchozí registrace.

Kdo se může očkovat?

Registrovat k očkování se mohou již děti od 5 let.

U očkování osob v obou věkových kategoriích 5 až 11 a 12 až 15 let je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho). Děti ve věku 5 – 11 let se očkují vakcínou Comirnaty a očkování primárně probíhá v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, příp. ve vybraných očkovacích místech. Starší děti ve věku 12 – 17 let se očkují vakcínami Comirnaty nebo Spikevax.
Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.

Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno. Více informací najdete zde.

Mají na očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění nárok i cizí státní příslušníci?

Zajímá vás více informací o jednotlivých vakcínách?
Doporučujeme navštívit stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Najdete zde shrnuté otázky a odpovědi k vakcínám ComirnatySpikevaxVaxzevriaJanssen a Nuvaxovid. Dozvíte se, jak vakcíny účinkují, zda se vakcínami mohou očkovat kojící či těhotné ženy, alergici apod.

Informační letáky

Užitečné odkazy