Kdy volat psychickou pomoc na lince 1212?

#StopCovidCZ

Trpíte kvůli karanténě psychickými potížemi? Omezení pohybu, nutnost nosit roušku, strach z nákazy, obavy o blízké a nemožnost se potkávat s přáteli nebo prarodiči. To jsou stresové situace, na které nebyl nikdo připraven. Není divu, že se to podepisuje i na naší psychice.
Stále více lidí přiznává, že je současná situace kolem šíření onemocnění COVID-19 trápí a způsobuje jim nadměrný stres, strach, pocit beznaděje nebo zoufalství. Žít ale dlouhodobě pod takovým psychickým tlakem není zdravé a může to dokonce i oslabit vaši imunitu.Proto je dobré dát na rady odborníků, a když to nepomůže, vyhledat pomoc.

Kde hledat uklidnění?
Lidskou psychiku nejvíc rozhodí strach a nejistota. A právě takové pocity můžete mít při sledování různých fám a nepodložených informací, které se o viru šíří. Odborníci radí, abyste nesledovali všechno, co se kde objeví, ale vybrali si jen ty zdroje, od kterých se dozvíte důvěryhodná a prověřená fakta. Mezi takové zdroje patří například Státní zdravotní ústav, hygienické stanice, Ministerstvo zdravotnictví, Světová zdravotnická organizace, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí či stopcovid.cz. Právě z těchto institucí přicházejí i rady, jak se vyrovnat s několika následujícími situacemi.

Jak zvládat domácí karanténu?
Někteří lidé se v domácí karanténě cítí jako v kleci a velmi těžce nesou omezení pohybu, nemožnost se setkávat s rodinou nebo přáteli. Co v takové situaci dělat? Odborníci radí, abyste využili každou možnost, jak udržovat kontakty s rodinou, přáteli nebo kolegy z práce. Volejte si pravidelně, využijte internet a sociální sítě.
I když jste doma, dodržujte obvyklý denní rytmus. Nastavte si budík a vstávejte v obvyklou dobu, nezapomínejte na pohyb a procvičujte i svůj mozek – na internetu najdete spoustu ukázek, ale třeba i online lekcí, které vám s tím pomohou. Dopřejte si kvalitní stravu, nezapomínejte dostatečně pít.
Dohlédněte na to, aby se podobně chovali i další členové vaší rodiny – hlavně děti a senioři.

Jak se vyrovnat s tím, že je můj test pozitivní?
Po prokázání nákazy koronavirem mnoho lidí propadne strachu a panice. Začnou se bát o své zdraví i život, o rodinu i ty z okolí, se kterými přišli do kontaktu. Někdo musí řešit i riziko ztráty výdělku nebo zaměstnání. Není divu, že potřebují o své situaci s někým mluvit, na spoustu věcí se zeptat. Ideálně samozřejmě na odborníka, který umí nejen vyslechnout, ale i pomoci nebo poradit, kde pomoc hledat.

Linka psychické pomoci 1212
Pro všechny, kteří mají vážnější psychické problémy, pro ty, kteří potřebují pomoc a radu zdravotníka, zřídilo Ministerstvo zdravotnictví bezplatnou Linku psychické pomoci 1212. Mezi 7 -24 hodinou jsou na ní pod volbou 5 pro vás připraveni zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací. „Linku jsme zřídili hlavně proto, aby poskytla volajícímu v obtížné situaci podpůrný rozhovor s odborníkem, který mu případně nabídne další možnosti pomoci,“ vysvětluje smysl linky první psychické pomoci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za prvních pět dní se na linku dovolalo téměř 600 lidí, 146 z nich potřebovalo první psychickou podporu.
Pokud byste se na linku dovolali mimo její pracovní dobu, budete odkázáni na non-stop linku krizové pomoci, která se liší podle místa bydliště. Časová dostupnost se v případě potřeby bude dále upravovat.

Linka pro pracovníky ve zdravotnictví      
Současná situace spojená s onemocněním COVID-19 je velmi náročná i pro zdravotníky. Stejně jako ostatní lidé mohou mít i pracovníci ve zdravotnictví obavy o zdraví svých blízkých, vnímat frustraci z nemožnosti postarat se o potřeby vlastních partnerů, dětí či rodičů. U toho ale musí zvládat ještě péči o pacienty, která je nejen fyzicky namáhavá, ale přináší i duševně náročné momenty a krizové situace.

Linku kolegiální podpory mohou kontaktovat pracovníci ve zdravotnictví, na něž doléhá aktuální krizová situace. Nemusí to být jen zdravotní sestry a lékaři, pomoc na ní najdou i záchranáři, operátoři tísňových linek či farmaceuti. „Jsou to právě zdravotníci, kteří jsou nyní v první linii. Ošetřují pacienty s infekcí, tudíž je u nich zvýšené riziko vlastní nákazy, starají se o velké množství nemocných, pracují přesčas a s nutností rychlé reakce a adaptace na změny v pracovním režimu. Je na ně kladena velká zodpovědnost a tlak. Děkuji jim z celého srdce za jejich odvahu a empatii, se kterou ke své práci přistupují, bez nich bychom to nezvládli, a právě jim vděčíme za mnohé. Linka kolegiální podpory je tady pro ně, v nepřetržitém provozu,“ uvádí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.  

Kontakty na linku najdete v sekci Pro zdravotníky na webu.