Kdo a jak pomáhá poskytovatelům zdravotní péče dle krajů

Hlavní město Praha 

Roušky všem  

Dobrovolníci po své linii rozdávají hotové roušky ušité z vlastních zásob na Strossmayerově náměstí před kostelem. Děje se tak každý večer v 18:30.  

Z podatelny radnici Prahy 7 se stal hlavní stan, kde se vydává materiál a přijímají hotové roušky, ale také respirátory, brýle, rukavice, dezinfekce – co se komu podaří sehnat a vyrobit.  

Hotové roušky jsou přijímány v budově radnice nonstop u ostrahy – stačí zaklepat na dveře. Dobrovolníci denně nosí roušky a další ochranné prostředky lékařům, zdravotníkům, pečovatelům, ale třeba také do lékáren nebo prodavačkám do supermarketů,” 

Středočeský kraj 

Roušky všem 

V Berouně a okolí slouží samoobslužný stojan s rouškami. Takzvaný rouškovník vznikl v ve farním dvoře u kostela svatého Jakuba na Seydlově náměstí. „Kdo potřebuje, může si zde vzít roušku pro sebe či svou rodinu. Kdo má naopak našito, může sem roušky přinést a pověsit. 

Kolínský rouškovník, neboli strom vzkazů a roušek, stojí před radnicí. Všichni, kdo potřebují, si z něj mohou brát roušky, které ušily místní dobrovolnice. Lidé na něm také mohou nechávat vzkazy pro všechny, kteří pomáhají, a také případně roušky, které chtějí poskytnout potřebným. 

V Milovicích je rouškomat neboli automat na výdej roušek před radnicí. Během úterý, při prvním dnu provozu, byla jeho zásoba roušek vyčerpána, dnes jej město nechalo doplnit. 

Příbram plánuje distribuci ústenek v pátek od 13:00 do 15:00 na náměstí T. G. Masaryka, náměstí 17. listopadu a březohorském náměstí J. A. Alise.  

Slaný na Kladensku vydává roušky potřebným pouze po telefonické domluvě ve výdejním okénku knihovny. 

Jihočeský kraj 

Dne 30.03.2020 bude zahájena další distribuce OOP pro poskytovatele zdravotních služeb v Jihočeském kraji. 

POKYNY DISTRIBUCE A DISTRIBUČNÍ MÍSTA OOP V RÁMCI JIHOČESKÉHO KRAJE 

Další užitečné informace např.: návod, jak si doma vyrobit vlastní účinný antibakteriální gel, čistidlo, dezinfekci, či mýdlo, apod. naleznete na níže uvedených webových stránkách: 

https://www.kraj-jihocesky.cz/preventivni-obecne-informace-jihoceskeho-kraje-v-souvislosti-s-nakazou-covid-19#jak-si-doma-vyrobit-vlastni-ucinny-antibakterialni-gel,-cistidlo,-dezinfekci,-ci-mydlo

Jihomoravský kraj 

 Vyškov 

  • speciální hodiny ráno pro lékaře v obchodech 
  • otevřeny dvě školy: Mateřská škola Šikulka a Základní škola na Vyhlídce  

pro děti ve věku 3-13 let, jejichž rodiče pracují v profesi nezbytné pro zajištění chodu státu v podmínkách nouzového stavu. 

Plzeňský kraj 

V současné chvíli je otevřeno 11 zařízení pro děti zaměstnanců vybraných profesí. Včera byla nově otevřena MŠ Přeštice, Dukelská a připravuje se otevření MŠ Kralovice. Celkem je v databázi přihlášeno cca 160 dětí zaměstnanců složek IZS a poskytovatelů sociálních služeb. 

https://www.plzensky-kraj.cz/covid-4

Plzeňský kraj v této mimořádné situaci související s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě, vyzývá všechny osoby způsobilé k samostatnému výkonu zdravotnického povolání (lékaře, zubní lékaře, farmaceuty) nebo způsobilé k výkonu povolání zdravotnického pracovníka nelékařského povolání bez přímého vedení a odborného dohledu podle jiných právních předpisů (např. všeobecné sestry, dětské sestry, praktické sestry a další), které nejsou zaměstnané ve zdravotnických zařízeních, aby se v této mimořádné a nelehké době spolupodílely na poskytování zdravotních služeb a přispěly tak k ochraně zdraví všech občanů České republiky.  

Šití roušek 

Do evidence dobrovolníků, v odkazu na krajských webových stránkách, se mohou registrovat také dobrovolníci k šití roušek, při registraci je nutné označit zařazení jako „ostatní“ a do poznámky uvést, zda chcete přivézt materiál a poté zajistit i svoz ušitých roušek, nebo máte roušky již ušité a chcete zajistit svoz těchto roušek.  

Doručení ušitých roušek 

Pokud nejste v evidenci dobrovolníků na našem webu a máte přesto ušité roušky, můžete je doručit na Krajský úřad Plzeňského kraje na vrátnici. Pokud je to pro vás komplikace, využijte webovou evidenci dobrovolníků viz pokyny výše. 

Karlovarský kraj 

Ve středu 1. dubna 2020 bude pro testování na nákazu koronavirem otevřeno další odběrové místo v kraji, a sice v areálu nemocnice v Chebu. 

Na několika místech v Karlovarském kraji se objevil zbrusu nový druh stromu. Jmenuje se rouškovník a jeho plody chrání svého nositele i jeho okolí před nákazou novým typem koronaviru. Jedná se o strom, na který lidé mohou zavěšovat vlastnoručně ušité roušky. Ty jsou pak k dispozici každému, kdo je zrovna potřebuje a nemůže si je ušít ani zakoupit sám. Na fotografiích je rouškovník z chebského náměstí vedle Špalíčku, kam ve všední dny věší roušky zaměstnanci chebského muzea, kteří je též šijí. 

Kraj Vysočina 

Kraj Vysočina se připojil ke koordinaci šití látkových roušek. Z látek ze 100% bavlny, které věnovali jednotlivci, firmy, školy, domovy pro seniory, nemocnice i spolky a ze stovek metrů látky krajem nakoupené šili a stále šijí ochranné plátěné roušky šikovné ruce lidí od Pelhřimova po Sněžné.   

Slova Ivany Šteklové ze sekretariátu hejtmana Kraje Vysočina, který má logistiku šití a distribuci látkových roušek na starost: „…Pokud si od nás na kraji někdo látky a další materiál po předchozí dohodě vyzvedává, žádáme každého, aby z ušitých roušek zdarma zásobil své okolí, obchody, domovy pro seniory nebo dětské domovy, nemocnice, ideálně i město nebo obec, které se umí postarat o rozdělení roušek mezi potřebné. Poděkování adresujeme všem firmám, které ze dne na den změnily výrobní program – třeba místo moderních sedaček nebo dámského prádla je teď jejich výrobním programem obyčejná, ale životně důležitá, rouška.  Děkujeme všem jednotlivcům i společnostem za darovaný výrobní materiál – 100% bavlněné látky, nitě, tkalouny, elastický materiál….”  

 Roušky přerozděluje Kraj Vysočina především mezi sociální zařízení a neziskové organizace pracující v terénu, výrobní potravinářské podniky, dopravce a další strategické provozy veřejných služeb. 

Doporučení pro zachování psychické pohody 

https://www.kr-vysocina.cz/doporuceni-pro-zachovani-psychicke-pohody/d-4100676/p1=106964

První stovku hotových ochranných štítů pro zdravotníky už vytiskly dvě malé 3D tiskárny Gymnázia Žďár nad Sázavou. Štíty už chrání zdravotníky krajské novoměstské nemocnice. „Stejně aktivní je podle sdílených informací na Facebooku například Gymnázium Pelhřimov nebo Gymnázium Nové Město na Moravě. Další krajská technická centra jsou připravena ke spuštění svých tiskáren a budou svá 3D centra rozbíhat okamžitě, jak bude naskladněn dodávaný speciální materiál.  

Díky aktivitě učitelů v krajských technických centrech středních škol bude částečně sanován nedostatek konkrétní ochranné pomůcky.   

Podle informací ředitele Gymnázia Žďár nad Sázavou Vlastimila Čepeláka vyrobí škola denně na dvou malých 3D tiskárnách 30–40 štítů. Po zapojení všech technických center Jana Fialová odhaduje výrobu řádově stovek až tisíců kusů denně s primárním dodáváním do krajských nemocnic. Poté, co budou pokryty požadavky nemocnic, není vyloučeno, že školy začnou zásobovat i sociální zařízení, podle potřeby i charitní služby a další zdravotnická pracoviště.  

Školy zřizované Krajem Vysočina připravené po dodání materiálu okamžitě začít vyrábět ochranné prostředky pro nemocnice: Střední průmyslová škola Třebíč, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava, Střední průmyslová škola a SOU Pelhřimov. 

Jak mluvit s dětmi o koronaviru 

https://www.kr-vysocina.cz/jak-mluvit-s-detmi-o-koronaviru/d-4100641/p1=106964

Nová telefonní krizová linka COVID-19 pro občany Kraje Vysočina  

https://www.kr-vysocina.cz/nova-telefonni-krizova-linka-covid-19-pro-obcany-kraje-vysocina-behem-prvniho-dne-obslouzila-desitky-volajicich/d-4100576/p1=106964
https://www.kr-vysocina.cz/kraj-vysocina-spousti-vlastni-telefonni-informacni-linku-pro-obcany-vysociny/d-4100517/p1=106964

Královéhradecký kraj 

Královéhradecký kraj na základě nabídky ministerstva průmyslu a obchodu objednal 80 tisíc litrů dezinfekce Anti-COVID. Dodá ji společnost Čepro. Kraj začal dezinfekci distribuovat mezi obce s rozšířenou působností, školy, nemocnice i zařízení poskytující sociální služby. 

Objem 80 tisíc litrů společnost Čepro dodá v 16 tisících pětilitrových kanystrech. 

Královéhradecký kraj dále zajistil z vlastních zdrojů 140 tisíc kusů ústenek, které rozdělil mezi své nemocnice, obce s rozšířenou působností, ale i praktické a zubní lékaře. 

Kraj zároveň stále jedná o nákupu 200 tisíců respirátorů z Číny.  

Královéhradeckému kraji věnovala společnost Život bez bariér 17 tisíc roušek. 

Centrum pro dětský sluch Tamtam spolu s psychology z Ministerstva vnitra ČR a Policejního prezídia ČR připravil sérii videospotů na aktuální témata k epidemii nemoci COVID-19. Spoty jsou tlumočené do českého znakového jazyka.  

Všechna videa jsou k nalezení na následujícím odkazu: Informační servis pro Neslyšící. Zde budou také postupně doplňována.  

Současně budou také zveřejňována na Facebookovém profilu organizace

Liberecký kraj 

Nezbytné ochranné pomůcky dodají na výzvu kraje dobrovolníci. S výrobou materiálu pomůže i Technická univerzita v Liberci.  

Dále krizový štáb rozhodnul o tom, že všichni praktičtí lékaři mají poslat Krajské hygienické stanici Libereckého kraje (KHS LK) seznam všech osob, které jsou již v karanténě. 

Liberecký kraj dne 28.3.2020 v noci a ráno z vládní zásilky do svého skladu přijal 17.400 respirátorů FFP2 a žádný respirátor FFP 3.  

Moravskoslezský kraj 

Webová aplikace pro praktické lékaře 

Krajský úřad spustil v pondělí 23. března 2020 v 7:00 hod. webovou aplikaci určenou praktickým lékařům pro odesílání pacientů na odběrová místa k testování na přítomnost koronaviru v Moravskoslezském kraji. 

Nový elektronický rezervační systém umožní praktickým lékařům posílat pacienty na testy bez zbytečného papírování a osobního kontaktu. Díky němu se také nebudou na odběrových místech lidé nekoordinovaně hromadit. 

Olomoucký kraj 

NFORMACE O DISTRIBUCI OCHRANNÝCH POMŮCEK 

na distribuční místa v jednotlivých okresech byla 29. 3. 2020 doručena nová dodávka zdravotnických ochranných prostředků, určených pro tyto skupiny poskytovatelů zdravotních služeb:  

všeobecný praktický lékař, praktický lékař pro děti a dost, gynekologie, rehabilitace, diagnostika, domácí péče, ambulantní specialisté, doprava, lékárny. 

Dodávka respirátorů FFP 2 a roušek bude připravena k další distribuci od 30. 3. 2020 v níže uvedených distribučních místech a hodinách: 

https://www.olkraj.cz/koronavirus-covid-19-informace-pro-zdravotniky-aktuality-9473.html

COVID 19 aneb Jak vyzrát nad pandemií. To je podtitul nového webu https://covid.rcptm.com, který dnes spustilo Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM). Zájemci v něm během pár minut najdou důležité rady, jak nákaze účinně předcházet, ale třeba i instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku. 

Pardubický kraj 

www.poradnapardubice.cz 

SLOUŽÍ jako psychologická pomoc především seniorům, ale i dalším občanům, kteří mají strach a úzkosti v souvislosti s potenciální nákazou koronavirem. 

Opatřením hejtmana Martina Netolického bylo v kraji minulý týden vytvořeno 32 škol a školských zařízení určených pro péči o děti, jejichž rodiče pracují ve zdravotnictví či složkách integrovaného záchranného systému. 

image-2

Seznam_skol_a_skolnich_zarizeni_26032020 

Radní pro oblast zdravotnictví Pardubického kraje projevil zájem o celoobličejovou ochrannou masku vlastní výroby s velmi vysokou účinností proti virovému nebezpečí, kterou představili dobrovolníci s podporou ČVUT v Praze.  

„Dostali jsme nabídku k bezplatnému využití ochranných masek, které vymyslely české chytré hlavy s finanční podporou vysoké školy. Tyto masky mají jedinečné vlastnosti a jsou nyní dostupné také pro naše záchranáře. V  současné chvíli je již na cestě první dodávka právě pro naši zdravotní záchrannou službu. Ta je totiž nasazována v první linii nejen proti tomuto novému viru a její význam i potřeba zásahů přímo v  terénu dále poroste,“ sdělil radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr. 

Nový typ ochranné pomůcky je kombinací potápěčské masky a vysoce kvalitního vojenského filtru, který je spojen komponenty vytištěnými na 3D tiskárně. Za nápadem i výrobou je zde skupina IT-odborníků a dalších dobrovolníků sdružených pod názvem Covid19cz, která je zastřešena a finančně podporována ČVUT. 

Do výroby dalších ochranných masek, roušek i štítů se podobně zapojili i jinde v regionu. Zajímavá je například také iniciativa, která sdružuje majitele 3D tiskáren a ve spolupráci s dalšími institucemi i doktory vyrábí ochranné štíty. Více informací lze nalézt na webu tisknecelesvitavsko.cz 

První náměstek hejtmana Roman Línek se obrátil na ředitele kulturních institucí kraje, aby využili přerušení provozu kulturních institucí, pro zintenzivnění jiných způsobů hravé komunikace s veřejností pomocí digitálních technologií. Jako první vstoupilo do tohoto teritoria Východočeské muzeum, které reagovalo už dříve na situaci, že se jejich sídlo na Zámku Pardubice z  velké části rekonstruuje. Byla zveřejněna webovou výstavu Muzejní hračkářství – račte vstoupit!, která představuje výběr ze sbírky více než pěti tisíc hraček. Návštěvníky byli pozváni také na virtuální prohlídku Zámku Pardubice. “Na sociálních pravidelně zveřejňujeme soutěže, kvízy a tipy na aktivity pro děti. Naši příznivci tak ve facebookové soutěži poznávají známá i zapomenutá místa v Pardubicích, na instagramu zase hravou formou testují své znalosti z dějin Pardubic,“ popisuje činnost Východočeského muzea v Pardubicích na internetu jeho ředitel Tomáš Libánek. „O víkendu na smrtnou neděli začneme na facebooku seriál příspěvků k Velikonocům a s nimi spojeným tradicím a zvykům. Slíbit můžeme i webovou výstavu historických velikonočních pohlednic,“ dodává Libánek.  

Také Východočeská galerie nechce ztratit kontakt s pravidelnými návštěvníky a přesula řadu aktivit pro veřejnost na facebook. „Začali jsme již tuto středu s projektem U Jonáše doma, kterým oslovujeme hlavně děti a jejich rodiče.  

Regionální muzeum v Litomyšli zase zpřístupnilo na webu výstavu o Boženě Němcové, která má i doprovodný program, jež je zatím prodloužený až do srpna. Zatím si můžete třeba zkusit vědomostní kvíz pod názvem: Co vše byste měli o Boženě Němcové vědět! 

„O dalších podobných netradičních kulturních možnostech vás budeme průběžně informovat,“ slibuje Línek. 

Ústecký kraj 

Nabídka pomoci zajištění stravy pro všechny osoby nasazené v rámci aktuální krizové situaci. 

Společnost vyrábějící mimo jiné bagety a sendviče:   

Nabídku baget a sendvičů najdete na našich stránkách www.bapa.cz

Ústecký kraj ve spolupráci se sociálními partnery zřizuje Krajské koordinační centrum pro koordinaci dobrovolné pomoci v regionu  

Ústecký kraj především apeluje na rozvoj sousedské výpomoci, která funguje na komunitních principech v obcích a městech, a je v tomto čase nejefektivnější pomocí jednotlivcům v obcích i městech.  

Krajské koordinační centrum vzniká jako místo sběru všech forem nabídek a poptávek. Vzniká ve Spolkovém domě statutárního města Ústí nad Labem v prostorách Dobrovolnického centra. Zde vzniká v samostatném prostoru koordinační centrum, které eviduje nabídky dobrovolníků a dobrovolnic, třídí je a připravuje k  vyřízení.  

KONTAKTY:  

Dobrovolnické centrum:  

Mgr. Lenka Černá, tel.: 606 512 905, mail: lenka@dcul.cz
Bc. Jiřina Gasserová, zástupkyně ředitelky v oblasti služeb, tel.: 774 422 562, mail: jirina.gasserova@dcul.cz
Iveta Strnádková, zástupkyně ředitelky, finanční manažerka, tel.: 774 722 552, mail: iveta.strnadkova@dcul.cz  

Potravinová banka Ústeckého kraje a Český červený kříž:  

Zajištění přímé humanitární pomoci a distribuce do potřebných míst  

Více informaci na: 

https://www.kr-ustecky.cz/covid19.asp

Zlínský kraj 

Společnost EGO Zlín věnovala Zlínskému kraji 500 kusů respirátorů FFF2 (model 8200).  

Na základě přání firmy EGO Zlín budou respirátory rozděleny mezi Krajskou hygienickou stanici ve Zlíně, zdravotnické záchranáře a další nejvíce ohrožené zdravotníky v kraji. 

V pátek 20. března dodala kraji zlínská společnost SPUR prvních 300 kusů roušek z nově vyvinutého nanomateriálu s tím, že další dodávky se připravují. Společnost SPUR ve spolupráci s  Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně vyvinula nanomateriál, který je schopen zachytit koronavir. Materiál tak splňuje normy pro výrobu zdravotnických roušek, po kterých je v současné době obrovská poptávka. První zlínské nanoroušky tak poputují ke zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách.