Jak se chránit během velikonočních svátků?

Během Velikonoc tradičně navštěvujeme rodinu, nejbližší a obvykle dodržujeme zaběhnuté sváteční tradice.  V současném období epidemie koronaviru je však nutné i nadále dodržovat mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví a respektovat přísná hygienická pravidla. Jedině tak může pokračovat pozitivní trend zpomalování nákazy onemocněním COVID-19 na našem území.

5e6dfc8e-e4d0-4f27-a2ee-9b8cf8f556f5-1

Pomlázka, koleda, vajíčka a čas strávený s blízkými jsou to, co se každému vybaví, když se řekou Velikonoce. Letošní Velikonoce by ale měly probíhat v souladu s přijatými mimořádnými opatřeními. Přestože některá opatření již byla rozvolněna, je důležité i nadále dodržovat 3 základní pravidla, a to je:

  1. nošení ochrany nosu a úst ve veřejných prostorech,
  2. udržování odstupu od ostatních na vzdálenost alespoň 2 metry,
  3. pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem, a to zejména při příchodu domů a při kontaktu s předměty jako je například mobilní telefon nebo klíče.

Ministerstvo zdravotnictví však apeluje na občany, aby se zdrželi navštěvování svých chat, dojíždění za známými a shlukování během svátků. Během svátků je nově možné ve venkovním prostředí vykonávat některé sportovní aktivity jako jsou například chůze, běh, cyklistika, venkovní bruslení, jízda na koni, tenis, golf, lyžovaní a řada dalších. I nadále však platí, že je třeba být při těchto aktivitách ohleduplný vůči ostatním a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Přesnější podmínky si přečtěte ve výkladu k tomuto opatření.

Jelikož jsou Velikonoce jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků jsou spojeny s bohoslužbami, které jsou letos ovšem také zakázané. Lidé si je ale budou moci pustit v televizi nebo prostřednictvím webových stránek. Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví vyzvaly věřící, aby na Bílou sobotu večer po setmění namísto návštěvy mše dali do okna zapálenou svíčkou.

Další informace najdete také v tiskové zprávě MZ ČR.