Jak postupovat, když mám příznaky?

K hlavním příznakům onemocnění koronavirem patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy, svalů a kloubů, ztráta chuti a čichu. Jak postupovat, jestliže mám příznaky odpovídající tomuto onemocnění?

příznaky-

K nejběžnějším příznakům koronaviru patří horečka, kašel, dušnost, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, ztráta čichu a chuti. Další projevy nákazy covidem-19 jsou únava, zvracení a průjem, bolest v krku a rýma. V některých případech však může pacient prodělat onemocnění covid-19 bez jakýchkoli příznaků.

Při výskytu příznaků onemocnění covid-19 kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a postupujte dle jeho instrukcí.

Nemáte-li ani jeden z těchto příznaků, nejedná se v tuto chvíli pravděpodobně o koronavirus. Zachovejte klid, průběžně sledujte svůj zdravotní stav a dvakrát denně si měřte teplotu. Pokud máte jiné neodkladné zdravotní problémy, obraťte se na svého lékaře. 

Pokud se váš stav dramaticky zhorší, kontaktujte záchrannou službu na lince 155.

Testování
Váš lékař či hygienická stanice by vám měli v případě podezření na covid-19 (ať už na základě vašich příznaků, či po kontaktu s osobou, která byla pozitivně testovaná na koronavirus), vystavit elektronickou žádanku o vyšetření na covid-19.
Dostanete-li tuto žádanku, musíte vyhledat vhodné odběrové místo.
Vybrat si můžete z kteréhokoliv místa, které je uvedené na seznamu odběrových míst.
S výběrem odběrového místa vám může pomoci i celostátní linka ke koronaviru 1221.
Jestliže nemáte žádanku k provedení testu od lékaře, avšak máte příznaky onemocnění, postupujte dle výše uvedeného postupu.
Jestliže nemáte ani žádanku k provedení testu od lékaře a zároveň nemáte příznaky onemocnění, test na přítomnost nového koronaviru není indikován. Lze ho i přesto provést, v tom případě musíte test uhradit. Ze seznamu odběrových míst si vyberte místo, které je určené i pro samoplátce. Maximální možná cena testu je nyní stanovená na 1 510 Kč.
Žádáme osoby s příznaky onemocnění nebo ty, kteří se setkali s pozitivně testovanou osobou, aby na odběrové místo necestovali veřejnou nebo sdílenou dopravou, ať nedojde k nakažení dalších osob. Dopravujete-li se na odběrové místo vlastním autem, jeďte sami nebo s doprovodem maximálně jedné osoby a použijte ochranu dýchacích cest.

Výsledek testu  
Výsledky testu přijdou na vámi oznámený e-mail nebo na váš telefon formou SMS nejpozději do 48 hodin. Většinou ale laboratoře pacienty informují o výsledku testů do 24 hodin.
Pokud čekáte na výsledek a jste zároveň v domácí karanténě, dodržujte nadále její pravidla. 
Je-li výsledek pozitivní, tak zůstaňte v domácí izolaci a kontaktujte telefonicky praktického lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. 
Je-li výsledek negativní, postup se liší dle toho, z jakého důvodu jste test podstoupili.

Co dělat, když je výsledek negativní?

letak Vysledek testu NEG

Co dělat, když je výsledek pozitivní?

letak Vysledek testu POZ