Aktuálně o koronaviru

Bezplatná informační linka ke koronaviru 1221 je k dispozici v pracovních dnech
od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin.

Denní souhrn testů na covid-19 a hodnocení indexu rizika pro protiepidemický systém (PES)

Ministerstvo zdravotnictví spustí centrální rezervační systém

Ministerstvo zdravotnictví spustí v pátek 15. ledna v 8 hodin pro vybranou skupinu populace nový centrální rezervační systém pro očkování proti covid-19. Hlásit se mohou lidé starší 80 let přes web: registrace.mzcr.cz, crs.uzis.cz nebo prostřednistvím telefonní linky 1221. S přihlašováním jim mohou pomoci další osoby, například příbuzní, ale také jejich praktičtí lékaři. Tisková zpráva (14. 1. 2021)


Epidemie covid-19 začíná v ČR zpomalovat, přijatá opatření se projevují

Souhrnný index rizika pro Českou republiku je podle protiepidemického systému 2.0 na hodnotě 75. Hodnota odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Případná změna stupně je ale kromě samotného skóre závislá na aktuální epidemické situaci a zároveň rozhodnutí expertní epidemiologické skupiny. Tisková zpráva (15. 1. 2021)


Ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy vypadne Maďarsko, Malta a portugalské Azory a Madeira. Oranžové bude Lucembursko

Na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Od pondělí 18. 1. ze seznamu vypadávají Maďarsko, Malta a portugalské Azory a Madeira, nově budou spadat do červené kategorie. Po návratu tak bude povinné podstoupit PCR test a také vyplnit příjezdový formulář. Naopak do oranžové kategorie se přesune Lucembursko. Tisková zpráva (15. 1. 2021)


Vláda prodloužila platnost krizových opatření do 22. ledna, pokračovat bude i bezplatné antigenní testování

Krizová opatření vlády odpovídající 5. stupni protiepidemického systému PES budou platit do 22. ledna. O jejich prodloužení o dvanáct dnů rozhodla vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání ve čtvrtek 7. ledna 2021. Tisková zpráva (7. 1. 2021)


Proc_dodrzovat-opatreni_covid19

Ministerstvo zdravotnictví představilo centrální rezervační systém a nový protiepidemický systém PES 2.0

Ministerstvo zdravotnictví představilo nový centrální rezervační systém pro očkování proti covid-19. Jde o systém vycházející ze zkušeností z plošného antigenního testování, jehož cílem je nabídnout zájemcům pohodlnou rezervaci termínů očkování a zároveň zpřístupnit rezervaci očkování v rámci jednotlivých krajů z jednoho místa. V reakci na zásadní proměnu strategie testování covid-19 v České republice představilo Ministerstvo zdravotnictví také novou verzi protiepidemického systému PES 2.0. Tisková zpráva (5. 1. 2021)


Antigenní testy jsou rychlé a spolehlivé, výsledek je k dispozici maximálně do 30 minut

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví připravilo leták určený zejména pro zaměstnavatele k antigennímu testování. Antigenní testy by se měly primárně používat u osob s příznaky covid-19. Testy jsou určeny pro profesionální užití. Provádět je musí vyškolený zdravotnický personál, který má povinnost zápisu údajů a výsledků provedených testů do zdravotnických informačních systémů.
Tisková zpráva (22. 12. 2020)


Podle poloviny Čechů by se mělo nechat očkovat co nejvíc lidí, ukázal průzkum

Třicet devět procent lidí má zájem nechat se očkovat proti nákaze covid-19. Nejčastěji jde o muže, lidi starší 60 let a obyvatele velkých měst. Naopak proti je aktuálně 45 %. Odmítavý postoj k očkování je pak častější u lidí ve věku 30 až 44 let. Vyplývá to z údajů agentury STEM, která pro Ministerstvo zdravotnictví (MZ ČR) výzkum vypracovala. Podle ní mají i o testování větší zájem lidé nad šedesát let a celkově se k němu pozitivně staví 42 % dotazovaných. Největší zájem o testování je v Praze. Nejméně pak v Pardubickém, Královehradeckém nebo třeba v Olomouckém kraji. Tisková zpráva (14. 12. 2020)